Polska Społeczność Symfony - Forum

Framework => Dyskusje => Wątek zaczęty przez: Micchaleq w Sierpnia 22, 2013, 20:46:23

Tytuł: Certyfikat symfony
Wiadomość wysłana przez: Micchaleq w Sierpnia 22, 2013, 20:46:23
Witam serdecznie wszystkich użytkowników czytających mój temat.

Chciałbym zapytać osoby które orientują się bardziej ode mnie ( czyli po prostu orientują ) na temat certyfikatu symfony.

Konkretnie jakiś czas temu chciałem wybrać się do Londynu na taką certyfikację jednak ogólnie koszta trochę spore i nie do końca wiem czy moja wiedza jest gotowa na takie wyzwanie.

W dniu dzisiejszym zauważyłem, że w Grudniu symfony ma zagościć w Polsce i będzie można udać się tam na certyfikację, ale pozostaje jeszcze wiedza.

Czy ktoś zatem orientuje się co mniej więcej obejmują zadania ( poza tym, że z symfony :) ). Pracuje na nim praktycznie od początku jednak często zdarza się, że muszę wchodzić na ich stronę i sięgać do dokumentacji. Dodatkowo kolejnym minusem jest mój średni angielski.

Czy zatem warto szykować się na grudzień czy lepiej sobie odpuścić?

Dziękuję za wszelkie podpowiedzi/uwagi ?
Tytuł: Odp: Certyfikat symfony
Wiadomość wysłana przez: piotrpasich w Sierpnia 23, 2013, 08:12:50
Hej,

ja zdawałem w zeszłym roku w Berlinie (niestety ze skutkiem negatywnym, ale podobno zabrakła mi minimalnie). Z tego co mogę powiedzieć to najlepiej przygotowywać się z dokumentacji czytając ją dość szczegółowo. Na pewno 3 miesiące powinny wystarczyć na przygotowanie się do takiego egzaminu. Angielski może być problemem, bo pytania czasami mają kruczki.

Lista tematów jest dość obszerna: http://trainings.sensiolabs.com/en/training/symfony-certification . Ale warto mieć ją wydrukowaną nad łóżkiem.

Jeżeli chodzi o formę egzaminu to być może w tej chwili jest to na komputerze (ja zdawałem na papierze), ale jest ok 75 pytań na chyba 90 minut czasu i są w miarę równo podzielone między główne kategorie tematów (niektóre kategorie mają po 5 inne po 7 pytań). Dodatkowo każde pytanie było chyba inaczej punktowane.

Do certyfikatu poza dokumentacją nie ma jeszcze materiałów jakotakich. Więc ciężko jest się dodatkowo testować po drodze. Dlatego polecałbym na początek zdawać Zend PHP Certyficate. Zarówno forma egzaminu jak i forma i typ pytań są bardzo podobne, a materiałów jest znacznie więcej.

Pozdrawiam,
Piotr
Tytuł: Odp: Certyfikat symfony
Wiadomość wysłana przez: Michał Pipa w Sierpnia 23, 2013, 08:16:45
Cóż, szykować się warto. Prawdopodobnie największy zysk dla Ciebie to będzie wiedza, którą zdobędziesz przygotowując się, a nie sam certyfikat. Dlatego na pewno warto spróbować.

Musisz jednak wiedzieć, że sam egzamin jest dość trudny. Musisz wykazać się praktyczną wiedzą na temat wszystkich zagadnień dotyczących Symfony: http://trainings.sensiolabs.com/en/training/symfony-certification (http://trainings.sensiolabs.com/en/training/symfony-certification) (pod tym linkiem masz spis zagadnień). Weź pod uwagę, że nie zawsze używa się wszystkich funkcji dostępnych w Symfony (różne formaty konfiguracji, HTTP cache, testy funkcjonalne), więc pytania z takich tematów mogą zaskoczyć.

Na pewno więcej wskazówek mogą Ci udzielić nasi dumni posiadacze tego certyfikatu :-)
Tytuł: Odp: Certyfikat symfony
Wiadomość wysłana przez: kuba w Sierpnia 28, 2013, 22:30:56
Posiadacze certyfikatu wiele więcej nie mogą powiedzieć, bo podpisali NDA ;)

Egzamin mimo, ze jest testem faktycznie sprawdza praktyczne umiejętności. Skoro masz już sporo praktyki, to pozostaje (tak jak koledzy tu już proponowali) przebić się przez dokumentację i podejść do egzaminu. Jeśli angielski Ci nie przeszkodzi, to powinieneś zdać.
Tytuł: Odp: Certyfikat symfony
Wiadomość wysłana przez: gencjanowy w Sierpnia 28, 2014, 16:38:01
Taki certyfikat, to świetna sprawa, daje dużo możliwości:-)Koparko ładowarki www.maszynybudowlane24h.pl/koparko-ladowarki-nowe (http://www.maszynybudowlane24h.pl/koparko-ladowarki-nowe)