Miesięczne archiwum: Listopad 2011

symfony: Kropka w routingu aplikacji.

Routing w symfony 1.x jest rozwiązany w całkiem przyjemny sposób, jednak jak to zwykle bywa, kiedy próbujemy zrobić coś wbrew ustalonej konwencji, framework szybko sprowadza nas na "jedyną prawdziwą ścieżkę zen tworzenia aplikacji". W dzisiejszym wpisie chciałbym przedstawić jeden z problemów, na jakie m0żemy trafić podczas zabawy z wspomnianym mechanizmem tytułowego frameworka.

Symfony2: Importowanie danych mapowania encji z filtrowaniem wyrażeniami regularnymi.

Witajcie! Ze względu na to, że ostatnio mam coraz więcej wspólnego z Symfony2, możecie spodziewać się nieco więcej wpisów o tym frameworku na niniejszym blogu. Założyłem już kategorię „Symfony2″, a znajduje się w niej raptem jeden wpis, także czas nadrobić … #LINK#

Symfony2 – pierwsze wrażenia

Od jakiegoś czasu starałem się znaleźć odpowiedni moment / trochę wolnego czasu na zapoznanie się z najnowszą wersją frameworka Symfony. Jako, że wiele osób zastanawia się / rozważa migrację swoich dotychczasowych projektów, bądź też rozpoczęcie nowych na Symfony2 postanowiłem przedstawić moje subiektywne obiektywne zdanie na temat możliwości Symfony2. Ogromną zaletą Symfony2 jest w pełni przepisany [...]

Pobieranie dokumentów MongoDB poprzez @ParamConveter

Symfony2 w swojej standardowej dystrybucji posiada zainstalowaną i skonfigurowaną paczkę SensioFrameworkExtraBundle. Dorzuca ona do Symfony kilka wygodnych anotacji adnotacji, dzięki którym bezpośrednio w przypisach kontrolera możemy definiować Routing, Cache, Szablon widoku oraz konwertować parametry routera na encje bazy danych przy pomocy @ParamConverter.

Podczas pisania bundla Notyfikacji dla Symfony2 stwierdziłem, że skorzystam z tego mechanizmu do pobierania danych z MongoDB. Szybki research pokazał mi, że kiedyś była taka możliwość, jednak jeszcze przed wydaniem SF2 Fabien wyrzucił tą funkcjonalność kosztem możliwości skonfigurowania własnego Entity Managera, z którego jest pobierany obiekt Doctrine ORM.

Pozostało mi nic innego jak zgodnie z sugestią napisać swój własny @ParamConverter i skonfigurować jego serwis w odpowiedni sposób. I nie było by w tym nic super trudnego gdyby nie fakt, że prawdopodobnie znalazłem błąd w samym frameworku, który powodował globalne przerwanie procesu konwersji w przypadku nieznalezienia „Entity namespace alias”, a przecież w moim konkretnym przypadku chciałem skorzystać z Document Managera i co mnie obchodzi, że akurat w tym bundlu nie ma zdefiniowanych encji? ;)

Email jako login w Symfony 2

Email jako login jest często spotykaną funkcjonalnością na stronach internetowych. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ email jest łatwiejszy do zapamiętania niż często losowy nickname wybrany na potrzeby strony. Inna sprawa, że często sama „nazwa użytkownika” nie jest do niczego potrzebna. Implementując tą funkcjonalność w ostatnim projekcie dowiedziałem się, że nie jest to trudne, a samo Security w Symfony 2 jest wstępne skonfigurowane do ułatwiania życia programiście.