Miesięczne archiwum: Październik 2011

Integracja Twitter Bootstrap z projektami Symfony2

Bootstrap is a toolkit from Twitter designed to kickstart development of webapps and sites. It includes base CSS and HTML for typography, forms, buttons, tables, grids, navigation, and more.
To tylko w kwestii rozjaśnienia tematyki osobom niezaznajomionym, po więcej informacji odsyłam na  DevBloga Twittera i oficjalne demo Bootstrapa. Około 2 miesiące temu rzeczony projekt narobił w sieci dość sporo zamieszania, po tym okresie czasu myślę, że można już na chłodno ocenić jego przydatność i stabilnie używać w większych projektach (trochę błędów zostało poprawionych ;) ). A dodatkowo wydana została JavaScriptowa część Bootstrapa.

Beanstalk w Symfony2

Beanstalk to bardzo prosta i szybka kolejka wiadomości. Jest świetnym rozwiązaniem, aby wykonywać długo trwające żądania użytkownika (do tego został zresztą zaprojektowany).  Doskonałym przykładem kiedy powinno się użyć kolejki wiadomości, to np. masowe wysyłanie wiadomości do użytkowników systemu (e-mail, sms). Pojedyncza operacja wysłania wiadomości do użytkownika nie jest złożona i zajmuje najwyżej kilka sekund. Jednak przy wysyłaniu wiadomości do kilkuset tysięcy użytkowników, czas obsługi żądania jest zbyt długi, żeby ktokolwiek w rzeczywistości mógł wykonać treść żądania przed zakończeniem połączenia HTTP. Oczywiście można kolejki obchodzić na różne sposoby (crond, pooling bazy danych). Pytanie tylko w jakim celu utrudniać sobie życie?  Komunikacja z serwerem kolejek beanstalk odbywa się poprzez TCP i wymianę danych ASCII, a do komunikacji powstała cała masa bibliotek w wielu językach programowania.  

Standardy kodowania w projektach symfony 1.x z PHPCS

Ostatnio dużo słyszymy o Symfony2. Dzisiaj postanowiłem się zachować jak prawdziwy oldschoolowiec i napisać posta o symfony 1.x . PHPCS (PHP_CodeSniffer) jest narzędziem które pozwala nam wykrywać naruszenia naszego standardu kodowania. Pokaże tutaj jak skonfigurowałem sobie PHPCS do projektów opartych o symfony 1.x. Jednak uważam że można spojrzeć na ten post również z perspektywy innych [...]

Symfony 2 – Listener logowania użytkowników

Z małym poślizgiem kontynuujemy poznawanie usług w Symfony 2. Dzisiaj kolejna prosta usługa, która będzie zapisywała timestamp do rekordu użytkownika w momencie, kiedy będzie logował się do aplikacji. Konfiguracja security.yml nie ma tutaj znaczenia. Ważne, by providerem było Doctrine. Kolejna kluczowa kwestia, to pole encji Usera, w którym będziemy zapisywać ten czas. Ustawiamy domyślnie jako null dla użytkowników, którzy jeszcze się nie logowali.