Miesięczne archiwum: Wrzesień 2011

symfony: Błąd „When using the attribute ATTR_AUTO_ACCESSOR_OVERRIDE you cannot use the field name”.

Jakiś czas temu rozpoczynałem kolejny projekt oparty o framework symfony. Do tej pory tworzenie modeli na podstawie klas wygenerowanych z opisu w pliku schema.yml było najprzyjemniejszą częścią pracy. Okazało się jednak, że nie wszystko wygląda tak różowo, jakby mogło się na pierwszy rzut oka zdawać. Mechanizm przetwarzający ma problem z pewnymi nazwami, który to problem [...]

Moja prezentacja o Symfony2 i dedykowanym oprogramowaniu z InternetBeta 2011

Poniżej slajdy z mojej prezentacji, którą wygłosiłem na InternetBeta 2011 w Rzeszowie. Zapraszam do zapoznania się z slajdami. Łebski Development czyli kiedy i dlaczego tworzyć oprogramowanie pod klucz i dlaczego framework Symfony2 pasuje tu jak ulał? View more presentations from Wojciech Sznapka

Web do kwadratu – polski projekt OpenSource oparty na Symfony2

Projekt webdokwadratu ma na celu przedstawić osoby odpowiedzialne za kształt polskiego Internetu (tak, do nich te pretensje, że jakiś blog nie działa, albo, że gdzieś się czegoś nie da ;-). Projekt ciekawy z wielu względów. M. in. możemy zobaczyć tych ludzi, którzy przyczynili się do rozwoju sieci, a przy okazji poznać czym się interesują, zaklikać do nich na twitterze czy facebooku.

Prezentacja o Symfony2 i oprogramowaniu dedykowanym na InternetBeta 2011 w Rzeszowie

W czwartek 15 września 2011 o 14:30 będę miał przyjemność prowadzić prelekcję na Sesji Technologicznej InternetBeta 2011 w Rzeszowie. Mój temat to Łebski Development czyli kiedy i dlaczego tworzyć oprogramowanie pod klucz i dlaczego framework Symfony2 pasuje tu jak ulał? A poniżej krótka agenda: - oprogramowanie dedykowane vs. produkty Open Source gotowe do użycia – w [...]

Zarządzanie konstrukcją obiektów w PHP z komponentem DependencyInjection Symfony2

Komponent DependencyInjection Symfony2 to PHPowa implementacja kontenera usług (z ang. Dependency Injection Container). Dodatkowo, komponent zawiera kilka przydatnych narzędzi, pozwalających na import i eksport definicji w różnych formatach (np XML).

Dostęp do kontenera dependency injection z klasy repository

Użycie KnpPaginatorBundle do stronicowania rekordów jest bardzo dobrym pomysłem. Jednak pokazany w dokumentacji przykład jest zapisany w kontrolerze. Zapewne spora część osób wolałaby pobieranie danych z bazy danych zawrzeć w plikach modelu. W tym wypadku w pliku repository dla danego entity. Problem jest z dostępem do serwisu paginatora – domyślnie kontener DI nie jest dostępny z klasy repozytorium.  

Usługi i listenery w Symfony 2 część 2 – UserMailer

Dzisiaj przyjrzymy się usługom, z których korzystamy w kodzie aplikacji. Ich kod ładowany jest tylko w razie potrzeby, więc nie obciążają one systemu, jeśli nie jest to wymagane. Przy okazji stworzymy coś przydatnego w większości aplikacji, gdzie występuje interakcja z użytkownikiem.    

Usługi i listenery w Symfony 2 część 1 – teoria

Symfony 2 jest świetnym przykładem wykorzystania wzorców projektowych w praktyce. Wszystko jest zorganizowane i działa zgodnie z definicją. Poza samymi wzorcami projektowymi stosowane są wzorce architektury oprogramowania. Jednemu z nich przyjrzymy się bliżej w tym i następnych postach.    

Symfony2: Adnotacje kontra YAML

Na początku tworzenia aplikacji opartej o Symfony 2 stajemy przed wyborem jak będą konfigurowane Bundle w niej zawarte. Adnotacje są bardzo przyjemne w użyciu, a YAML czytelny i minimalistyczny. Poza nimi jest jeszcze XML i pliki .ini, ale ich nie biorę pod uwagę, ponieważ ich pisanie zajmuje IMO zbyt dużo czasu, a przez swoją objętość do liderów czytelności te formaty nie należą.