Miesięczne archiwum: Kwiecień 2011

Symfony2 w fazie beta

Długo oczekiwana wersja symfony2 ze stabilnym api w końcu została wydana. Oczekiwanie było długie, i dość wyczerpujące. Z tego, co pamiętam, pierwsze plany mówiły o wersji stabilnej w okolicy października, listopada zeszłego roku. A ostatnio opóźnienie wynikło z nowego frameworka formularzy.

Konfiguracja Nginx dla projektów Symfony

Z okazji wydania wersji 1.0.0 odświeżyłem nieco swoją wiedzę o Nginx. Od czasu, kiedy po raz pierwszy go konfigurowałem, wzbogacił się o kilka nowych dyrektyw i zmiennych. Dzięki temu mogłem uprościć swoją konfigurację dla projektów Symfony (zarówno symfony 1.x jak i Symfony2).

Kompilacja Doctrine w symfony 1.4

Z reguły przy profilowaniu aplikacji symfony 1.x wychodzi, że budowanie obiektów przez Doctrine jest jedną z bardziej pracochłonnych operacji. Ostatnio miałem ciekawszy przypadek. Znaczącą część czasu wykonania skryptu zajmowało ładowanie klas ORMa (require_once!). W normalnych warunkach tego typu operacje są prawie niewidoczne.

MySQL Workbench: Generowanie plików YAML dla Doctrine i symfony.

W codziennej pracy używamy wielu narzędzi wspomagających naszą pracę przy tworzeniu stron internetowych i wykonywaniu innych usług z tym związanych. Poczynając od IDE, poprzez różnego rodzaju narzędzia konsolowe, aż po wtyczki w przeglądarkach internetowych jesteśmy zależni od wielu tysięcy linii kodu, dzięki którym nasze życie jest o wiele łatwiejsze, niż w przypadku, kiedy musielibyśmy wykonać [...]

Wyszukiwanie w symfony.

Nie jest łatwo, dostarczyć klientowi szybki oraz dobry mechanizm wyszukiwania mając do dyspozycji jedynie bazę danych. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań opartych o “Open Source” które możemy użyć w PHP aby efektywnie wyszukiwać. Osobiście szukałem platformy którą będzie można użyć wraz z frameworkiem “symfony” oraz ORMem “doctrine”.

Pomożecie?

Pragniemy aby nasz serwis był znany w jak największym gronie użytkowników Symfony. Możesz nam pomóc w osiągnięciu tego celu, poprzez umieszczenie na swojej stronie / blogu jednego z bannerów:
Czytaj więcej »

Automatyczne publikowanie aplikacji Symfony na wiele serwerów z Capifony

Capifony to zestaw recept Capistrano do publikowania aplikacji napisanych w symfony lub Symfony2. Multistage jest rozszerzeniem Capistrano. Ułatwia publikację kodu na kilka serwerów, które różnią się nieco konfiguracją lub procesem publikacji.

Symfoblogi

Jednym z celów powstania kanału #symfony-pl jest integracja polskiej społeczności Symfony. Zaczęliśmy od IRCa, ale to nie koniec.

Szybko narodził się pomysł serwisu gromadzącego informacje na temat Symfony i prezentującego profile polskich użytkowników.

Tak powstało symfonylab.pl. Czytaj więcej »

Symfony2 PR12 Wydane

Wczoraj (tj 19 kwietnia) wydana została 12 wersja PR (preview release). Zawiera ona głównie drobne zmiany i poprawki błędów. Z istotniejszych zmian należy wymienić poprawkę ważnego błędu bezpieczeństwa związanego z używaniem SwitchUserListener.

Najważniejszą informacją jest to, że jest to ostatnia wersja PR. Wkrótce główna gałąź Symfony2 zostanie połączona z gałęzią form, która zawiera refactoring kodu formularzy (więcej szczegółów na temat nowych formularzy na blogu Jakuba Zalasa).

Po włączeniu nowego kodu formularzy do głównej gałęzi, zostanie wydana wersja beta (refactoring formularzy był ostatnią rzeczą blokującą jej wydanie). Zostanie ona wydana (zgodnie z regułą publikacji jednej wersji na tydzień) w przyszłym tygodniu. Od tego momentu framework będzie zawierał większość założonej funkcjonalności. Wprowadzane zmiany nie będą już tak duże, jednak nadal mogą naruszać kompatybilność wsteczną.

symfony: klasa sfWidgetFormI18nDate i problem z podawaniem zakresu lat.

Witajcie. Programuję ostatnio we frameworku symfony i ze względu na sporą przerwę trafiam na różne problemy związane ze białymi plamami wiedzy na temat funkcjonowania pewnych małych trybików, bez których jednak ciężko byłoby ogarnąć działanie całego projektu. Niedawno niemałą zagwozdkę dał mi komponent sfWidgetFormI18nDate, który jest odpowiedzialny za wyświetlanie elementu formularza pozwalającego na wprowadzenie daty, a [...]